Soğuk Lipoliz

Soğuk lipoliz veya diğer adlarıyla kriyolipoliz ya da yağ dokusunu dondurarak parçalama; çevre dokulara hasar vermeden yağ hücrelerini dondurarak belli bölgelerdeki yağ dokusunun kalınlığını azaltma işlemidir. Kısaca ifade etmek gerekirse bu işlem bölgesel bir incelme teknolojisidir.

Yöntem Nasıl İncelme Sağlamaktadır?

Bu uygulamada vücudun belli bölgelerindeki fazla yağ dokusu maksimum 60 dakikalık süre boyunca ortalama -8 ile -10°C derecede dondurulmaktadır.  Sonrasında parçalanan atıkları toplayan ve idrar yoluyla uzaklaştıran lenf sistemi aracılığıyla da donarak hasarlanmış olan bu yağ hücreleri vücuttan atılmaktadır.

Hangi Bölgelere Uygulanmaktadır ve Uygun Aday Kimdir?

Üst kol, sırt, bel, karın, kalça, diz, basen ve erkeklerde göğüs gibi bölgelerdeki lokal yağı azaltmak isteyen kadın veya erkekler soğuk lipoliz için en ideal adayları oluştururlar. Kısaca bu yöntem aşırı kilosu olmayan sadece belli bölgelerde yağ doku fazlalığı olan kişiler için uygundur. Vücudunda yaygın yağlanma şikayeti olan veya şişmanlık sorunu olan kişiler soğuk lipoliz için uygun adaylar değildirler.

Hangi Cihazlarla Kombine Edilmesi Başarıyı Artıracaktır?

Soğuk lipoliz uygulaması sonrasında uygulanan Akustik Dalga Tedavisi (AWT) yağ atılımını hızlandıracak ve ayrıca ciltte sıkılaşma sağlayacaktır. AWT’ye ek olarak lenf drenajı sağlayan pressoterapi cihazıyla da vücuttan yağ atımı hızlandırılmaktadır. Kombine uygulamalar daha başarılı sonuçlar elde edilmesini sağlamaktadır.

Soğuk Lipoliz Nasıl Yapılır Ve Kaç Seans Uygulanır?

İlk görüşmede doktorunuz bu işleme uygun olup olmadığınızı anlamak için muayene edecektir. Sonrasında bilgisayarlı vücut analizi ve uygulama yapılacak bölgelerin çap ölçümleri alınacaktır. Uygulama öncesinde vakumlanacak alana antifirizli bir mendil konularak cilt yüzeyinin olumsuz etkilenmesi önlenmiş olacaktır. Sonrasında uygulama yapılacak alanın üzerine cihaz başlığı yerleştirilerek dondurma derecesi ayarlanır ve vakumlama başlatılır. Dondurulacak yağ dokusu vakumlamayla başlığın içine doğru çekilerek soğutma işlemi başlatılır. Kişinin yağ dokusundaki kalınlığa bağlı olarak aynı bölgeye 1-3 seans arasında uygulama yapmak gerekebilir. Aynı gün birden fazla bölgeye uygulama yapılabilir. İşlem aralıkları ise aynı yani daha önce uygulama yapılan bölge için 8 haftadır.

İşlem Ağrılımıdır ve Sonrasında Neyle Karşılaşırım?

İşlem başlangıcındaki ilk 5-7 dakikada cihaz başlığının uygulandığı yerde yoğun lokal soğukluk, vakumlanmaya bağlı gerginlik ve karıncalanma hisleri olabilir.

İşlem sonrası oluşan kızarıklık, ödem, kaşıntı birkaç saat içinde ancak nadir olarak görülen morluk, hassasiyet ve batma hissi ise 10-12 gün içinde yok olacaktır. Nadir olarak işlemden 2 hafta sonra başlayan ağrı hissi (geç dönem ağrı) olabilir. Ancak bu da herhangi bir müdahaleye gerek olmadan bir süre sonra düzelecektir. Çok nadir olarak da aşırı soğumaya bağlı olarak ciltte yanma oluşabilir.

Kişiler seanstan hemen sonra normal aktivitelerine devam edebilirler.

Uygulama Sonrasında Ne Yapmalıyım?

Cihaza güvenerek yaşam tarzını değiştirmeden bu uygulamadan yarar görmeyi beklemek çok gerçekçi bir yaklaşım olmayacaktır.

İyi sonuçlar elde etmek için işlem sonrası bol su içilmeli, sportif aktiviteler yapılmalı ve dengeli beslenilmelidir. Bunlara uyulduğu sürece elde edeceğiniz sonuçlar kalıcı olacaktır.

Sonuçları Ne Zaman Görmeye Başlarım?

Soğuk lipoliz etkisi 4 ncü haftada başlamakta ve 12 nci haftada maksimuma ulaşmaktadır. Tek seans sonrası yağ dokusu %20-25 oranında incelecektir. Kişilerin bu uygulamadan genel olarak memnuniyet oranı %80 civarındadır.  Nadiren yaklaşık olarak 20.000 kişiden birinde (1/20.000) uygulamadan 2-4 ay sonra işlem yapılan bölgede yağ dokusunda daha da bir artış saptanmış olup, bunun nedeni henüz tam olarak açıklanamamıştır.

image description